Hamilelik Psikolojisi Bebek İçin Çok Önemli | Mersin AsayişMersin Asayiş

7 Aralık 2022 - 11:35

Hamilelik Psikolojisi Bebek İçin Çok Önemli

Hamilelik Psikolojisi Bebek İçin Çok Önemli
Son Güncelleme :

26 Mart 2022 - 12:52

472 Defa

Hamilelik psikolojisi bebeğin ruhsal gelişimi açısından en önemli dönemdir. Gebelik planlı olacak ise uyum kolaylaşacaktır.

Hamilelik Psikolojisi İçin Olumsuz Durumlar

Beklenmeyen bir zaman ve şartlar altında oluşan gebelikte anne bazı sıkıntılar çekecektir. Planlı bir gebelik olsa bile anne ve baba adayları gelişen durumlara adapte olmakta bazen zorlanabiliyor. Bunların başında bedenen yaşanan değişimlerin sıkıntısı geliyor.

Kilo alma, eşine güzel görünme isteği, bebeğin sağlığı ile ilgili kaygı yaşanması durumu, bebek bakımı konusunda endişe yaşanması gibi sorunlar devamını oluşturuyor. Böyle durumda sıkıntı yaşayan anne adayına baba destek olmalıdır.

İkinci hamileliğini yaşayan anne adayları tecrübe sahibi olmalarından dolayı gebelik daha kolay geçecektir. Doğumdan sonra anne kendini yeterli hissedecek ve bu durumda bebeğe olumlu yansıyacaktır. Bu da bebeğin kendini güvende hissetmesine sebep olacaktır.

Ancak ikinci kez anne olan kadınlar ilk çocuğunu ihmal etme kaygısını sıkça yaşarlar. Burada annenin ikinci çocuğu çok sevmeyip birinci çocuğun kıskanmasına sebebiyet vermek istememesi durumu yanlış bir hareket olacaktır. Yeni doğan bebeğinde ilgiye muhtaç olduğunu unutmamak gerekir.

Hamilelik Psikolojisi, Annenin Duyguları Ve Bebek

Annenin gebelik döneminde yaşadığı tüm duyguların bebeğe doğrudan bir etkisi olduğu bilimsel olarak yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Anne karnında oluşan bebeğin yaşadığı bedensel duyumlar hafızayı oluşturmaktadır. Bu algılar bebekte hisler ve duyular olarak kendini gösterir. Annenin düşünceleri duyguları etkiler ve bebek tarafından hemen algılanır.

İstenmeyen bebekler, gebelik sırasında duygulardan etkilendiği için ileride utanç duygusu ve kaygı yaşarlar.

Anne rahminde normal şartların bulunmaması durumunda bebekte ölüm korkusu meydana gelecektir. Gebelik döneminde anne yoğun olarak duygusallık yaşarsa bebekte mutsuzluk, daha önce düşük yapmış annelerin bebeklerinde ise kaygı bozukluğu görülebilir.

Hamilelik döneminde uyuşturucu madde kullanımı bebeğe yansıyacaktır. Bebek ileride bu maddelere bağımlı hale gelebilir. Depresif bir duyguya sahip olan annelerin bebeklerinde davranış bozukluğu ve dikkat eksikliği görülebilir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.